Summer | Synthetic Wig (Mono Top) | DISCONTINUED
Summer by Amore is an easy going, medium length style with a swooped fringe and round layers featuring the double-layered monofilament cap construction.
SPECIAL FEATURES
- Double-Layer Monofilament - features a chameleon-like base layer that has the ability to match an individual's own scalp.
- Hand Tied Top - specifically designed to provide an especially natural appearance.
| SKU: | RP2553 |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 3.9 oz |
| Collection: | Designer Series |
| Cap Size: | Average |
| Cap Construction: | Double Monofilament |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oval,Round,Square |
| Approximate Length: | Front 6" | Crown 8" | Nape 7.5" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Summer | Synthetic Wig (Mono Top) | DISCONTINUED
Summer | Synthetic Wig (Mono Top) | DISCONTINUED
Summer by Amore is an easy going, medium length style with a swooped fringe and round layers featuring the double-layered monofilament cap construction.
SPECIAL FEATURES
- Double-Layer Monofilament - features a chameleon-like base layer that has the ability to match an individual's own scalp.
- Hand Tied Top - specifically designed to provide an especially natural appearance.
| SKU: | RP2553 |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 3.9 oz |
| Collection: | Designer Series |
| Cap Size: | Average |
| Cap Construction: | Double Monofilament |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oval,Round,Square |
| Approximate Length: | Front 6" | Crown 8" | Nape 7.5" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Summer by Amore is an easy going, medium length style with a swooped fringe and round layers featuring the double-layered monofilament cap construction.
SPECIAL FEATURES
- Double-Layer Monofilament - features a chameleon-like base layer that has the ability to match an individual's own scalp.
- Hand Tied Top - specifically designed to provide an especially natural appearance.
| SKU: | RP2553 |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 3.9 oz |
| Collection: | Designer Series |
| Cap Size: | Average |
| Cap Construction: | Double Monofilament |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oval,Round,Square |
| Approximate Length: | Front 6" | Crown 8" | Nape 7.5" |
























