Shilo Gradient | Synthetic Wig (Mono Top)
The shilo features long soft layers for great movement and a monofilament top construction for easy styling versatility and realistic crown and scalp. Using only the finest materials available, each wig is meticulously handcrafted into what rightfully has been described as "The Ultimate Wig Experience."
| SKU: | RP1654G |
|---|---|
| Collection: | Naturally Alternative Hair |
| Product Type: | Wig |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Round, Diamond, Oblong, Heart, Oval |
| Cap Construction: | Monofilament Top |
| Cap Size: | Average |
| Product Weight: | 5.7 oz |
| Approximate Length: | Front: 8" | Crown: 15" | Nape: 14.75" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Shilo Gradient | Synthetic Wig (Mono Top)
Shilo Gradient | Synthetic Wig (Mono Top)
The shilo features long soft layers for great movement and a monofilament top construction for easy styling versatility and realistic crown and scalp. Using only the finest materials available, each wig is meticulously handcrafted into what rightfully has been described as "The Ultimate Wig Experience."
| SKU: | RP1654G |
|---|---|
| Collection: | Naturally Alternative Hair |
| Product Type: | Wig |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Round, Diamond, Oblong, Heart, Oval |
| Cap Construction: | Monofilament Top |
| Cap Size: | Average |
| Product Weight: | 5.7 oz |
| Approximate Length: | Front: 8" | Crown: 15" | Nape: 14.75" |
Original: $454.99
-65%$454.99
$159.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The shilo features long soft layers for great movement and a monofilament top construction for easy styling versatility and realistic crown and scalp. Using only the finest materials available, each wig is meticulously handcrafted into what rightfully has been described as "The Ultimate Wig Experience."
| SKU: | RP1654G |
|---|---|
| Collection: | Naturally Alternative Hair |
| Product Type: | Wig |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Round, Diamond, Oblong, Heart, Oval |
| Cap Construction: | Monofilament Top |
| Cap Size: | Average |
| Product Weight: | 5.7 oz |
| Approximate Length: | Front: 8" | Crown: 15" | Nape: 14.75" |























