Rumer | HF Synthetic Wig (Basic Cap) | Discontinued
Rumer by Vivica Fox is a straight medium length cut with feathered laying throughout featuring a center skin part.
SPECIAL FEATURES
- Center Skin - Creates the illusions of natural hair growth at the part line.
- New Futura Fiber - Is heat resistant fiber that gives a look, feel, and responsiveness much closer to human hair then other synthetic fibers.
| SKU: | VFRUMER |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 4.8 oz |
| Collection: | Synthetic Pure Stretch Cap |
| Cap Size: | Average |
| Overall Length: | 16" |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Heat-Friendly Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Oblong,Oval,Round,Square |
| Approximate Length: | Front 5" | Crown 9' | Sides 6" | Back 16" | Nape 8" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Rumer | HF Synthetic Wig (Basic Cap) | Discontinued
Rumer | HF Synthetic Wig (Basic Cap) | Discontinued
Rumer by Vivica Fox is a straight medium length cut with feathered laying throughout featuring a center skin part.
SPECIAL FEATURES
- Center Skin - Creates the illusions of natural hair growth at the part line.
- New Futura Fiber - Is heat resistant fiber that gives a look, feel, and responsiveness much closer to human hair then other synthetic fibers.
| SKU: | VFRUMER |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 4.8 oz |
| Collection: | Synthetic Pure Stretch Cap |
| Cap Size: | Average |
| Overall Length: | 16" |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Heat-Friendly Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Oblong,Oval,Round,Square |
| Approximate Length: | Front 5" | Crown 9' | Sides 6" | Back 16" | Nape 8" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rumer by Vivica Fox is a straight medium length cut with feathered laying throughout featuring a center skin part.
SPECIAL FEATURES
- Center Skin - Creates the illusions of natural hair growth at the part line.
- New Futura Fiber - Is heat resistant fiber that gives a look, feel, and responsiveness much closer to human hair then other synthetic fibers.
| SKU: | VFRUMER |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 4.8 oz |
| Collection: | Synthetic Pure Stretch Cap |
| Cap Size: | Average |
| Overall Length: | 16" |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Heat-Friendly Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Oblong,Oval,Round,Square |
| Approximate Length: | Front 5" | Crown 9' | Sides 6" | Back 16" | Nape 8" |
























