Pearl | HF Synthetic Lace Front Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
Pearl by Vivica Fox is a straight, medium length layered wrap style with a lace front cap construction.
SPECIAL FEATURES
- Lace Front - Virtually invisible lace front that gives you amazing off-the-face styling versatility.
- New Futura Fiber - Is heat resistant fiber that gives a look, feel, and responsiveness much closer to human hair then other synthetic fibers.
| SKU: | VFPEARL |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 4.2 oz |
| Collection: | Synthetic Deeep Lace Front |
| Cap Size: | Average |
| Cap Construction: | Basic Cap, Lace Front |
| Hair Type: | Heat-Friendly Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oval,Round |
| Approximate Length: | Front 8" | Crown 10" | Sides 10" | Back 18" | Nape 9" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Pearl | HF Synthetic Lace Front Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
Pearl | HF Synthetic Lace Front Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
Pearl by Vivica Fox is a straight, medium length layered wrap style with a lace front cap construction.
SPECIAL FEATURES
- Lace Front - Virtually invisible lace front that gives you amazing off-the-face styling versatility.
- New Futura Fiber - Is heat resistant fiber that gives a look, feel, and responsiveness much closer to human hair then other synthetic fibers.
| SKU: | VFPEARL |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 4.2 oz |
| Collection: | Synthetic Deeep Lace Front |
| Cap Size: | Average |
| Cap Construction: | Basic Cap, Lace Front |
| Hair Type: | Heat-Friendly Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oval,Round |
| Approximate Length: | Front 8" | Crown 10" | Sides 10" | Back 18" | Nape 9" |
Original: $51.40
-65%$51.40
$17.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pearl by Vivica Fox is a straight, medium length layered wrap style with a lace front cap construction.
SPECIAL FEATURES
- Lace Front - Virtually invisible lace front that gives you amazing off-the-face styling versatility.
- New Futura Fiber - Is heat resistant fiber that gives a look, feel, and responsiveness much closer to human hair then other synthetic fibers.
| SKU: | VFPEARL |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 4.2 oz |
| Collection: | Synthetic Deeep Lace Front |
| Cap Size: | Average |
| Cap Construction: | Basic Cap, Lace Front |
| Hair Type: | Heat-Friendly Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oval,Round |
| Approximate Length: | Front 8" | Crown 10" | Sides 10" | Back 18" | Nape 9" |
























