Merle | Synthetic Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
SPECIAL FEATURES
- Pure Stretch Cap - The Pure Stretch Cap stretches throughout the entire perimeter of the wig, featuring super thin dual-stretch sides and an open cap construction. The top of the cap has a closed flower netting that helps maintain the durability and original shape of the style.
- Side Skin Part - The side skin part accents the style and gives the appearance of natural hair growth at the part.
- Adjustable Perimeter - The perimeter has adjustable straps for fit and comfort that allow the wig to be tightened or loosened up to 1/2 inch.
| SKU: | VFMERLE |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 3.8 oz |
| Collection: | Synthetic Pure Stretch Cap |
| Cap Size: | Average |
| Overall Length: | 19" |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oblong,Oval |
| Approximate Length: | N/A |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Merle | Synthetic Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
Merle | Synthetic Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
SPECIAL FEATURES
- Pure Stretch Cap - The Pure Stretch Cap stretches throughout the entire perimeter of the wig, featuring super thin dual-stretch sides and an open cap construction. The top of the cap has a closed flower netting that helps maintain the durability and original shape of the style.
- Side Skin Part - The side skin part accents the style and gives the appearance of natural hair growth at the part.
- Adjustable Perimeter - The perimeter has adjustable straps for fit and comfort that allow the wig to be tightened or loosened up to 1/2 inch.
| SKU: | VFMERLE |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 3.8 oz |
| Collection: | Synthetic Pure Stretch Cap |
| Cap Size: | Average |
| Overall Length: | 19" |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oblong,Oval |
| Approximate Length: | N/A |
Original: $39.95
-65%$39.95
$13.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SPECIAL FEATURES
- Pure Stretch Cap - The Pure Stretch Cap stretches throughout the entire perimeter of the wig, featuring super thin dual-stretch sides and an open cap construction. The top of the cap has a closed flower netting that helps maintain the durability and original shape of the style.
- Side Skin Part - The side skin part accents the style and gives the appearance of natural hair growth at the part.
- Adjustable Perimeter - The perimeter has adjustable straps for fit and comfort that allow the wig to be tightened or loosened up to 1/2 inch.
| SKU: | VFMERLE |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 3.8 oz |
| Collection: | Synthetic Pure Stretch Cap |
| Cap Size: | Average |
| Overall Length: | 19" |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oblong,Oval |
| Approximate Length: | N/A |























