Juliet | Synthetic Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
SPECIAL FEATURES
- 1 x 3" Skin Part - Center, side, and crown skin parts accent the style and gives the appearance of natural hair growth at the part.
- 95% Capless - The open wefted construction is lightweight and well ventilated for a cool, comfortable fit.
- Synthetic Fiber - The synthetic fiber retains its style even through washing and requires much less maintenance than Human Hair or High-Heat Fibers.
| SKU: | MTJULIET |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 12.85 oz |
| Collection: | Synthetic Wig |
| Cap Size: | Average |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Oval,Round |
| Approximate Length: | N/A |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juliet | Synthetic Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
Juliet | Synthetic Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
SPECIAL FEATURES
- 1 x 3" Skin Part - Center, side, and crown skin parts accent the style and gives the appearance of natural hair growth at the part.
- 95% Capless - The open wefted construction is lightweight and well ventilated for a cool, comfortable fit.
- Synthetic Fiber - The synthetic fiber retains its style even through washing and requires much less maintenance than Human Hair or High-Heat Fibers.
| SKU: | MTJULIET |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 12.85 oz |
| Collection: | Synthetic Wig |
| Cap Size: | Average |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Oval,Round |
| Approximate Length: | N/A |
Original: $49.95
-65%$49.95
$17.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SPECIAL FEATURES
- 1 x 3" Skin Part - Center, side, and crown skin parts accent the style and gives the appearance of natural hair growth at the part.
- 95% Capless - The open wefted construction is lightweight and well ventilated for a cool, comfortable fit.
- Synthetic Fiber - The synthetic fiber retains its style even through washing and requires much less maintenance than Human Hair or High-Heat Fibers.
| SKU: | MTJULIET |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 12.85 oz |
| Collection: | Synthetic Wig |
| Cap Size: | Average |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Oval,Round |
| Approximate Length: | N/A |























