H-291 | Human Hair Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
The Vivica Fox H-291 is a 10ā straight, softly feathered bob made with 100% Human Hair. This premium quality African american human hair wig can be styled with your favorite heat tools. The Pure Stretch Cap is designed to give a 360-degree stretch making it comfortable and alleviating pressure headaches. The bang has an uneven but perfectly flattering shape that will make you stand out. The subtle details transform the classic bob making it perfect for the woman that wants to stand out.
SPECIAL FEATURES
- 100% Human Hair
- Pure Stretch Cap
- Curling Iron Safe
- Adjustable Hook Straps
| SKU: | VFH291 |
| Product Type: | African American Wigs for Black Women |
| Product Weight: | 2.9 oz |
| Collection: | N/A |
| Cap Size: | Average |
| Overall Length: | N/A |
| Cap Construction: | Capless |
| Hair Type: | Human Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oblong,Oval,Pear,Round,Square |
| Approximate Length: | N/A |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















H-291 | Human Hair Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
H-291 | Human Hair Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
The Vivica Fox H-291 is a 10ā straight, softly feathered bob made with 100% Human Hair. This premium quality African american human hair wig can be styled with your favorite heat tools. The Pure Stretch Cap is designed to give a 360-degree stretch making it comfortable and alleviating pressure headaches. The bang has an uneven but perfectly flattering shape that will make you stand out. The subtle details transform the classic bob making it perfect for the woman that wants to stand out.
SPECIAL FEATURES
- 100% Human Hair
- Pure Stretch Cap
- Curling Iron Safe
- Adjustable Hook Straps
| SKU: | VFH291 |
| Product Type: | African American Wigs for Black Women |
| Product Weight: | 2.9 oz |
| Collection: | N/A |
| Cap Size: | Average |
| Overall Length: | N/A |
| Cap Construction: | Capless |
| Hair Type: | Human Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oblong,Oval,Pear,Round,Square |
| Approximate Length: | N/A |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Vivica Fox H-291 is a 10ā straight, softly feathered bob made with 100% Human Hair. This premium quality African american human hair wig can be styled with your favorite heat tools. The Pure Stretch Cap is designed to give a 360-degree stretch making it comfortable and alleviating pressure headaches. The bang has an uneven but perfectly flattering shape that will make you stand out. The subtle details transform the classic bob making it perfect for the woman that wants to stand out.
SPECIAL FEATURES
- 100% Human Hair
- Pure Stretch Cap
- Curling Iron Safe
- Adjustable Hook Straps
| SKU: | VFH291 |
| Product Type: | African American Wigs for Black Women |
| Product Weight: | 2.9 oz |
| Collection: | N/A |
| Cap Size: | Average |
| Overall Length: | N/A |
| Cap Construction: | Capless |
| Hair Type: | Human Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oblong,Oval,Pear,Round,Square |
| Approximate Length: | N/A |























