Estee | HF Synthetic Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
SPECIAL FEATURES
- Side Skin Part - Creates the illusions of natural hair growth at the part line.
- Pure Stretch Cap - Stretches along the perimeter for the most comfortable fit while eliminating pressure points.
- New Futura Fiber - Is heat resistant fiber that gives a look, feel, and responsiveness much closer to human hair then other synthetic fibers.
| SKU: | VFESTEE |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 3.6 oz |
| Collection: | Synthetic Pure Stretch Cap |
| Cap Size: | Average |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Heat-Friendly Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oval,Round |
| Approximate Length: | Front 4.5" | Crown 7.5" | Sides 6.5" | Back 13" | Nape 2" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

















Estee | HF Synthetic Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
Estee | HF Synthetic Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
SPECIAL FEATURES
- Side Skin Part - Creates the illusions of natural hair growth at the part line.
- Pure Stretch Cap - Stretches along the perimeter for the most comfortable fit while eliminating pressure points.
- New Futura Fiber - Is heat resistant fiber that gives a look, feel, and responsiveness much closer to human hair then other synthetic fibers.
| SKU: | VFESTEE |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 3.6 oz |
| Collection: | Synthetic Pure Stretch Cap |
| Cap Size: | Average |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Heat-Friendly Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oval,Round |
| Approximate Length: | Front 4.5" | Crown 7.5" | Sides 6.5" | Back 13" | Nape 2" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SPECIAL FEATURES
- Side Skin Part - Creates the illusions of natural hair growth at the part line.
- Pure Stretch Cap - Stretches along the perimeter for the most comfortable fit while eliminating pressure points.
- New Futura Fiber - Is heat resistant fiber that gives a look, feel, and responsiveness much closer to human hair then other synthetic fibers.
| SKU: | VFESTEE |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 3.6 oz |
| Collection: | Synthetic Pure Stretch Cap |
| Cap Size: | Average |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Heat-Friendly Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oval,Round |
| Approximate Length: | Front 4.5" | Crown 7.5" | Sides 6.5" | Back 13" | Nape 2" |























