Eden | Synthetic Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
SPECIAL FEATURES
- Side Skin Part - Creates the illusion of natural hair growth at the part line.
- Pure Stretch Cap - Stretches along the perimeter for the most comfortable fit while eliminating pressure points.
| SKU: | VFEDEN |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 6.1 oz |
| Collection: | Synthetic Pure Stretch Cap |
| Cap Size: | Average |
| Overall Length: | 18' |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Oblong,Oval,Round,Square |
| Approximate Length: | Front 7" | Crown 8" | Sides 9.5' | Back 18" | Nape 11" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






















Eden | Synthetic Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
Eden | Synthetic Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
SPECIAL FEATURES
- Side Skin Part - Creates the illusion of natural hair growth at the part line.
- Pure Stretch Cap - Stretches along the perimeter for the most comfortable fit while eliminating pressure points.
| SKU: | VFEDEN |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 6.1 oz |
| Collection: | Synthetic Pure Stretch Cap |
| Cap Size: | Average |
| Overall Length: | 18' |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Oblong,Oval,Round,Square |
| Approximate Length: | Front 7" | Crown 8" | Sides 9.5' | Back 18" | Nape 11" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SPECIAL FEATURES
- Side Skin Part - Creates the illusion of natural hair growth at the part line.
- Pure Stretch Cap - Stretches along the perimeter for the most comfortable fit while eliminating pressure points.
| SKU: | VFEDEN |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 6.1 oz |
| Collection: | Synthetic Pure Stretch Cap |
| Cap Size: | Average |
| Overall Length: | 18' |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Oblong,Oval,Round,Square |
| Approximate Length: | Front 7" | Crown 8" | Sides 9.5' | Back 18" | Nape 11" |























