Dawn | Synthetic Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
SPECIAL FEATURES
- Pure Stretch Cap - Open construction with ultra thin and resilient sides improves ventilation.
- Center Skin Part - The center skin part accents the style and gives the appearance of natural hair growth at the part.
- Adjustable Perimeter - Dual elastic sides and adjustable straps in perimeter of cap allow fit to be tightened or loosened up to 1/2 inch.
| SKU: | VFDAWN |
| Product Type: | Wig |
| Collection: | Synthetic Pure Stretch Cap |
| Cap Size: | Average |
| Overall Length: | 15" |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oblong,Oval,Round,Square |
| Approximate Length: | Front 3" | Crown 12" | Nape 11.5" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns















Dawn | Synthetic Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
Dawn | Synthetic Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
SPECIAL FEATURES
- Pure Stretch Cap - Open construction with ultra thin and resilient sides improves ventilation.
- Center Skin Part - The center skin part accents the style and gives the appearance of natural hair growth at the part.
- Adjustable Perimeter - Dual elastic sides and adjustable straps in perimeter of cap allow fit to be tightened or loosened up to 1/2 inch.
| SKU: | VFDAWN |
| Product Type: | Wig |
| Collection: | Synthetic Pure Stretch Cap |
| Cap Size: | Average |
| Overall Length: | 15" |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oblong,Oval,Round,Square |
| Approximate Length: | Front 3" | Crown 12" | Nape 11.5" |
Original: $29.95
-65%$29.95
$10.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SPECIAL FEATURES
- Pure Stretch Cap - Open construction with ultra thin and resilient sides improves ventilation.
- Center Skin Part - The center skin part accents the style and gives the appearance of natural hair growth at the part.
- Adjustable Perimeter - Dual elastic sides and adjustable straps in perimeter of cap allow fit to be tightened or loosened up to 1/2 inch.
| SKU: | VFDAWN |
| Product Type: | Wig |
| Collection: | Synthetic Pure Stretch Cap |
| Cap Size: | Average |
| Overall Length: | 15" |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oblong,Oval,Round,Square |
| Approximate Length: | Front 3" | Crown 12" | Nape 11.5" |























