Charli | Discontinued
SPECIAL FEATURES
- Double-Layer Monofilament - features a chameleon-like base layer that has the ability to match an individuals own scalp.
- Hand Tied Top - specifically designed to provide an especially natural appearance.
EXPERT TIPS & STYLING IDEAS
Use BeautiMark Shaping Cream to set texture and layers. This will provide all day hold.
BEHIND THE BRAND - Learn more about Amore Wigs
| SKU: | RP2550 |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 2.80 oz |
| Collection: | Designer Series |
| Cap Size: | Average |
| Cap Construction: | Double Monofilament |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oval,Round |
| Approximate Length: | Front 5.5" | Crown 7" | Sides | Back | Nape 1.75" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











Charli | Discontinued
Charli | Discontinued
SPECIAL FEATURES
- Double-Layer Monofilament - features a chameleon-like base layer that has the ability to match an individuals own scalp.
- Hand Tied Top - specifically designed to provide an especially natural appearance.
EXPERT TIPS & STYLING IDEAS
Use BeautiMark Shaping Cream to set texture and layers. This will provide all day hold.
BEHIND THE BRAND - Learn more about Amore Wigs
| SKU: | RP2550 |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 2.80 oz |
| Collection: | Designer Series |
| Cap Size: | Average |
| Cap Construction: | Double Monofilament |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oval,Round |
| Approximate Length: | Front 5.5" | Crown 7" | Sides | Back | Nape 1.75" |
Original: $193.20
-65%$193.20
$67.62Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SPECIAL FEATURES
- Double-Layer Monofilament - features a chameleon-like base layer that has the ability to match an individuals own scalp.
- Hand Tied Top - specifically designed to provide an especially natural appearance.
EXPERT TIPS & STYLING IDEAS
Use BeautiMark Shaping Cream to set texture and layers. This will provide all day hold.
BEHIND THE BRAND - Learn more about Amore Wigs
| SKU: | RP2550 |
| Product Type: | Wig |
| Product Weight: | 2.80 oz |
| Collection: | Designer Series |
| Cap Size: | Average |
| Cap Construction: | Double Monofilament |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oval,Round |
| Approximate Length: | Front 5.5" | Crown 7" | Sides | Back | Nape 1.75" |























