Braxton | Synthetic Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
SPECIAL FEATURES
- Side Skin Part - Creates the illusions of natural hair growth at the part.
- Pure Stretch Cap - Stretches along the perimeter for the most comfortable fit while eliminating pressure points.
| SKU: | VFBRAXTON |
| Product Type: | African American Wigs for Black Women |
| Product Weight: | 6.2 oz |
| Collection: | Synthetic Pure Stretch Cap |
| Cap Size: | Average |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oblong,Oval,Round |
| Approximate Length: | Front 5" | Crown 13" | Sides 12" | Back 22" | Nape 16" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Braxton | Synthetic Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
Braxton | Synthetic Wig (Basic Cap) | DISCONTINUED
SPECIAL FEATURES
- Side Skin Part - Creates the illusions of natural hair growth at the part.
- Pure Stretch Cap - Stretches along the perimeter for the most comfortable fit while eliminating pressure points.
| SKU: | VFBRAXTON |
| Product Type: | African American Wigs for Black Women |
| Product Weight: | 6.2 oz |
| Collection: | Synthetic Pure Stretch Cap |
| Cap Size: | Average |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oblong,Oval,Round |
| Approximate Length: | Front 5" | Crown 13" | Sides 12" | Back 22" | Nape 16" |
Original: $43.90
-65%$43.90
$15.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SPECIAL FEATURES
- Side Skin Part - Creates the illusions of natural hair growth at the part.
- Pure Stretch Cap - Stretches along the perimeter for the most comfortable fit while eliminating pressure points.
| SKU: | VFBRAXTON |
| Product Type: | African American Wigs for Black Women |
| Product Weight: | 6.2 oz |
| Collection: | Synthetic Pure Stretch Cap |
| Cap Size: | Average |
| Cap Construction: | Basic Cap, Skin Part |
| Hair Type: | Synthetic Hair |
| Ideal Face Shape: | Diamond,Heart,Oblong,Oval,Round |
| Approximate Length: | Front 5" | Crown 13" | Sides 12" | Back 22" | Nape 16" |
























